Broszki z masy papierowej

Broszki z masy papierowej.

Broszki. Z małego kawałka masy papierowej lepimy kształt broszki w ten sposób, aby od spodu była ona zupełnie płaska. Broszki mogą mieć różne kształty: okrągłe, owalne, prostokątne, kwadratowe, nieregularne, mogą być podobne np. do płaskich kamyków, do rybek, kwiatów. Nie powinny być zbyt duże, bo byłyby za ciężkie, nieładne. Powierzchnia broszek może być gładka lub rzeźbiona patykiem.

Po wyschnięciu wymodelowanej broszki malujemy ją kolorowym tuszem albo farbami z guziczka lub plakatówkami ewentualnie klejówką, wreszcie lakierujemy ją lakierem bezbarwnym. Jeżeli chcemy otrzymać broszki o silnym połysku, używamy bezbarwnego lakieru olejnego do podłóg. Lakier ten schnie dłużej: jeden do dwóch dni. Lepiej lakierować dwa razy cienką warstwą niż raz, a grubo. Gdy lakier na broszkach zupełnie wyschnie, trzeba je wykończyć tak, aby nadawały się do przypinania. W tym celu przymocowujemy agrafkę małym kawałkiem prostokątnego płótna podklejonego klejem wszystkoklejącym, tzw. cementem.