Lalki z papieru

Lalki z papieru.

Lalki z papieru. Z papieru można modelować postacie ludzkie i zwierzęta. Najtańszym materiałem są gazety. Chcąc zrobić, przypuśćmy, postać ludzką zacznijmy od uformowania z gazety kuli, następnie owińmy ją arkuszem papieru (gazetą) i przewiążmy sznurkiem ten papier tak, żeby powstała głowa z długą szyją. Do tej za długiej szyi doczepimy ręce, tułów, nogi itd. W ten sposób konstruujemy człowieka przez dodawanie gazet, które można nakładać’ w różnych kierunkach. Aby postać nie rozleciała się, przewiązujemy ją sznurkiem (w każdym domu znajdzie się papierowy sznurek). Wreszcie można niektóre miejsca wzmocnić paskami papieru przyklejając je klajstrem. Czasem dzieci tak zgrabnie montują postacie ludzkie czy zwierzęce, że w ogóle nie używają kleju. Jeżeli postać ma wyobrażać damę w szerokiej, długiej do ziemi spódnicy, wtedy nie trzeba robić nóg, lalka będzie i tak dobrze stała.

Tego rodzaju ćwiczenia mają wiele walorów. Pozwalają na wykonywanie dużych form, co dzieci bardzo cieszy, są dla nich dużą atrakcją, tym bardziej że na innych lekcjach prac ręcznych wykonują przedmioty przeważnie w małych wymiarach. Dodajmy, że pracuje tu wyobraźnia dzieci, rozwija się ich pomysłowość, ich zmysł konstrukcyjny i zdolności komponowania formy trójwymiarowej bryły. Przy tym efekty pracy przy tych zajęciach są szybkie. Jakiegoś dokładnego, starannego wykańczania szczegółów nie należy wymagać, jest to niepotrzebne.

Z gotowych lalek można ustawić jakieś sceny zbiorowe, np. ktoś zrobił smoka wawelskiego, ktoś inny Krakusa, jakaś grupa dzieci zrobiła krasnoludki i sierotkę Marysię. Inna wreszcie ukształtowała postacie zaobserwowane na targu. W ten sposób powstają zbiorowo wykonane ilustracje (przestrzenne) bajek, legend, opowiadań itp., które z kolei mogą być materiałem do ćwiczeń w mówieniu i pisaniu. Wreszcie, gdy wykonaną przez siebie lalkę zabiera dziecko do domu, może z powodzeniem bawić się nią z rodzeństwem.

Podobne zajęcia można poprowadzić, używając zamiast papieru stanioli. Wtedy jednak figurki nie mogą być duże, nie pozwala na to tworzywo. Natomiast niepotrzebne jest wzmacnianie figur nitką czy sznurkiem. Wystarczy formować palcami kawałki stanioli nałożone jeden na drugi. Zresztą trzeba popróbować różnych możliwości formowania figury z tego materiału.

Można także łączyć oba rodzaje materiału, tzn. papier i staniolę,