Miseczki z papieru

Miseczki z papieru.

Miseczki z papieru. Do wykonania miseczek z papieru używamy starych papierowych toreb, gazet, pism ilustrowanych i kolorowych papierków. Potrzebny będzie poza tym klajster z mąki i bezbarwny lakier. Zajęcie przeprowadzamy w następujący sposób. Pokazujemy dzieciom miskę, najlepiej ludową ceramikę. W krótkiej pogadance omówimy, że miska jest wytoczona z gliny na kole garncarskim, a następnie pokryta glazurą i wypalona w piecu. Z kolei zapowiemy dzieciom, że zrobimy miski z papieru. Ponieważ będziemy je lepić w rękach z kawałków papieru, trudno będzie uzyskać taki kształt miski, jaki ma ta z gliny, toczona na kole. Mamy inny materiał i oprócz naszych palców żadnych narzędzi czy przyrządów. Spróbujemy uformować miseczki o dowolnym kształcie, wcale nie będziemy się starać, aby były okrągłe. Następnie pokażemy dzieciom, jak zacząć pracę. W tym celu bierzemy kawałek grubszego papieru, mniej więcej wielkości dłoni, przedzieramy go w jednym miejscu od brzegu do środka, zsuwamy przedarte części papieru jedną na drugą i sklejamy je. W ten sposób z kawałka papieru, z płaszczyzny można już otrzymać pewien kształt. Gdy dzieci zrobią to, niech wylepią całą wewnętrzną powierzchnię grubego papieru małymi kawałkami udartymi z gazety. Następnie niech doklejają kawałki gazety, aby powiększyć miseczkę. Trzeba jej nadać taki kształt, aby się nie przewracała. Trzecią warstwę miseczki wykleja się znowu grubym papierem i tak na przemian, aż będzie tych warstw pięć. Dlatego tak musimy robić, aby cała miska była jednej grubości, inaczej trudno byłoby zapamiętać, ile warstw jest naklejonych w każdym miejscu.

Gdy dzieci skończą formowanie misek, omówimy sposób ich wykończenia. Można je powyklejać małymi kawałkami wydartymi z kolorowych ilustracji. Trzeba je tak dobierać, aby nie było za wiele kolorów i aby nie brać całych obrazków, np. ptaków, ludzi, kwiatów. Byłaby to niegustowna dekoracja miseczki. Im prostsze pomysły, tym będą lepsze. Miseczki można również powyklejać małymi kawałkami kolorowego papieru, również w bardzo prosty sposób. Kolorem można podkreślić brzeg albo dno miski, można też na jednokolorowym tle dać kilka kółek lub pasków w innym kolorze. Przez cały czas lepienia miseczek nie trzeba żałować klajstru, aby nigdzie papier nie odstawał od powierzchni. Miseczki można wykończyć i w inny sposób, można je pomalować gęstą klejówką.

Po skończonym zdobieniu pozostawiamy miseczki na dwa, trzy dni do zupełnego wyschnięcia i wtedy lakierujemy je bezbarwnym lakierem. Nie mogą one służyć jako popielniczki, lecz można do nich kłaść owinięte cukierki, orzechy, owoce itp.